نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  نوشته ها
  7,205
  میانگین پست در روز
  3.81
  سپاس
  2,042
  از این کاربر 5,154 بار در 2,620 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  64

  پیش فرض عفونت و نابودی باکتریهای مفید واژن

  برای روشن شدن موضوع مواردی را در مورد چند عامل میکروبی و بعد از آن در مورد عوارض نابودی باکتریهای مفید واژن عنوان خواهيم كرد

  كلاميديايي‌ chlamydia infection
  این عفونت باعث التهاب پيشابراه ، مهبل ، گردن رحم ، لوله هاي فالوپ ، مقعد و تخمدان ها مي شود . عفونت با اين ميكرب ها يكي از بيماري هاي شايع آميزشي است . عفونت كلاميديايي ممكن است به چشم ها يا ريه هاي نوزاد تازه به دنيا آمده نيز وارد شود . علايم شايع آن شامل موارد ذیل است : ترشح از پيشابراه (در مردان ) ، تورم ، درد يا ترشح از مقعد ، قرمزي در مهبل يا نوك آلت تناسلي ، ترشح از مهبل . درد شكمي ، تب ، ناراحتي به هنگام ادرار ، ناراحتي يا درد تناسلي (گاهي هيچ علامتي در مراحل اوليه وجود ندارد.) عامل بیماری باكتري كلاميديا تراكوماتيس است كه معمولا راه جنسي انتقال مي يابد . در صورتي كه عفونت در مجراي تناسلي مادر حامله به هنگام زايمان وجود داشته باشد ، نوزاد ممكن دچار عفونت شود . جهت درمان بعد از آزمايشات (نمونه براي ديدن زير ميكروسكوپ و كشت) به بیمار آنتي بيوتيك تجویز مي شود.


  واژينيت‌ باكتريايي‌ vaginitis bacterial
  واژينيت باكتريايي عبارت است از عفونت يا التهاب مهبل و حاكي از آن است كه هر يك از چندين ميكروب عفونت زا شامل گاردنرلا ، اشريشيا كولي ، مايكوپلاسما ، استرپتوكوك ها يا استافيلوكوك ها باعث عفونت شده اند. اين عفونت ها مسري هستند . واژينيت مي تواند تمامي سنين را مبتلا كند ولي در طول سال هاي باروري شايعتر است ميكروب هايي كه به طور طبيعي در مهبل وجود دارند، در صورت اختلال pH و تعادل هورموني مهبل و بافت اطراف آن مي توانند تكثير يابند و باعث عفونت شوند.. علايم شايع آن عبارت است از : ترشح مهبل با بوي نامطبوع ، تورم ، سوزش و خارش ناحيه تناسلي ، ناراحتي مهبل ، تغييررنگ مهبل از صورتي كم رنگ به قرمز ، ناراحتي در طول مقاربت جنسي . آزمون هاي تشخيصي مي توانند شامل بررسي هاي آزمايشگاهي ترشحات مهبل ، پاپ اسمير و معاينه لگن باشند. آنتي بيوتيك ها يا ضد قارچ ها براي درمان عفونت استفاده مي شود. كرم ها يا لوسيون هاي آرام بخش مهبلي ممكن است براي انواع غيراختصاصي واژينيت توصيه گردند.


  واژينيت‌ تريكومونايي‌ vaginitis trichomonal
  واژينيت تريكومونايي عبارت است از عفونت يا التهاب مهبل به وسيله انگلي كه در قسمت تحتاني دستگاه تناسلي ـ ادراري مردان و زنان زندگي مي كند. علايم شايع آن عبارت است از :ترشح متعفن و كف آلود از مهبل ،خارش و درد مهبل ، قرمزي لب هاي مهبل و مهبل ، ادرار كردن همراه با درد . عفونت ناشي از يك انگل بسيار كوچك به نام تريكوموناس واژيناليس . آزمون هاي تشخيصي مي توانند شامل بررسي هاي آزمايشگاهي ترشحات مهبل ، پاپ اسمير باشند. معمولاً پزشك مترونيدازول تجويز مي كند.


  واژينيت‌ كانديدياني‌ (عفونت‌ قارچي‌ مهبل‌) vaginitis candidal
  واژينيت كانديدياني عبارت است از عفونت يا التهاب مهبل به وسيله قارچي مخمري شكل (معمولاً كانديدا آلبيكنس )قارچ كانديدا به تعداد كم در مهبل ، مقعد و دهان سالم زندگي مي كند. وقتي تعادل هورموني و pH مهبل مختل شود، ارگانيسم ها تكثير يافته ، باعث ايجاد عفونت مي گردند. علايم شايع شایع آن عبارت است از: ترشح سفيد و شيري رنگ از مهبل (شبيه تكه هاي پنير) بوي آن ممكن است نامطبوع باشد ، تورم ، قرمزي ، حساسيت به لمس و خارش لب هاي مهبل و پوست اطراف آن ، سوزش در هنگام ادرار كردن ، تغيير رنگ مهبل از صورتي كم رنگ به قرمز ، درد در حين مقاربت جنسي آزمون هاي تشخيصي مي توانند شامل بررسي هاي آزمايشگاهي ترشحات مهبل ، پاپ اسمير و معاينه لگن باشند. ممكن است داروهاي ضد قارچ چه از نوع خوراكي و چه از نوع كرم يا شياف مهبل تجويز شوند.


  باکتریهای مفید واژن
  برخی از انواع باکتریها در واژن اسید لاکتیک تولید می ‌کنند که با اسیدی کردن محیط نقش دفاعی را ایجاد میکنند . پاراسات در این ارتباط مقاله ای را ارائه داده است :

  پوست در خارجی ‌ترین بخش خود لایه ‌ای به نام لایه شاخی دارد که لایه‌ های زیرین را در مقابل عوامل محیطی محافظت می‌ نماید. به دلیل وجود نداشتن این لایه در بافت مخاطی واژن این ناحیه در مقابل موجوداتی مثل باکتری ‌های بیماری‌ زا و قارچ‌ ها بسیار آسیب ‌پذیر است. در واژن نرمال انواع گوناگونی از باکتری‌ های هوازی و بی‌ هوازی یافت می ‌شود ولی نسبت این موجودات در تعادل صحیحی هستند.

  در واژن سالم، لاکتوباسیل‌ ها که جزو باکتری‌ های مفیدند، گونه غالب ‌اند. لاکتوباسیل‌ها گلیکوژن تولید شده توسط سلول‌ های مخاط واژن را به گلوکز و سپس با متابولیسم گلوکز، آن را به اسید لاکتیک تبدیل می ‌کنند. لاکتوباسیل‌ها علاوه بر واژن در بافت مخاطی دهان و روده نیز یافت می ‌شوند. بیش از 125 گونه لاکتوباسیل شناخته شده که تنها چند نوع آن در واژن است.

  برخی از انواع لاکتوباسیل‌ها اسید لاکتیک تولید می ‌کنند که با اسیدی کردن محیط نقش دفاعی قابل توجهی را ایفا می ‌کنند. بعضی دیگر از آن ها علاوه بر لاکتیک اسید ماده ضدعفونی ‌کننده طبیعی دیگری به نام ******د هیدروژن تولید می‌ کنند که سبب تقویت مضاعف دفاع واژن می ‌شود. تولید اسیدلاکتیک سبب اسیدی بودن این محیط می ‌شود که چون لاکتوباسیل‌ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی هستند و از طرفی باکتری‌‌ های بیماری ‌زا نیز در این محیط قادر به رشد و تکثیر نمی ‌باشند سبب تعادل میان باکتری‌ های مفید و بیماری ‌زا و نهایتا سلامت واژن می ‌شود بنابراین سلامت واژن به تعادل PH آن وابسته است.

  PH واژن در دوره زندگی زنان از خردسالی تا یائسگی تغییر می ‌کند و این مربوط به تغییرات هورمونی است. PH نرمال واژن در طول بلوغ تا بزرگسالی است(سنین باروری) 8/3 تا 2/4 می‌باشد، در حالی که PH ترشحات واژینال عفونی شده بیش از 7/4 است. با به هم خوردن تعادل pH در این ناحیه، باکتری‌ های گاردنلای واژن تولید پروتئینی می‌ کنند و باکتری ‌های بی ‌هوازی با آنزیمی که دارند با از بین رفتن لاکتوباسیل‌های مفید، سبب ایجاد بوی ناخوشایندی شبیه ماهی می ‌‌شوند که به عنوان یکی از علایم آغازین عفونت تلقی می ‌شود.

  عوامل بر هم زننده ی محیط اسیدی
  * یکی از مهم‌ترین عوامل بر هم زننده محیط اسیدی این ناحیه، کف ناشی از شوینده‌ های نامناسب است که حین شستشوی فردی به خاطر آناتومی خاص این ناحیه وارد واژن می ‌شود. استفاده مکرر از این شوینده‌ ها به خاطر قلیایی بودن آنها PH این ناحیه را بالا برده و موجب فراهم شدن محیط مساعد جهت رشد و تکثیر باکتری ‌های گاردنلایی و از بین رفتن باکتری ‌های مفید تولید کننده اسید لاکتیک و درنهایت افزایش احتمال ابتلا به عفونت واژن می ‌شود.

  * از عوامل مهم دیگری که تعادل اسید را متاثر می‌کند، ترشحات جنسی مردانه است. از آنجایی که ترشحات جنسی مردانه دارای PH خنثی یعنی حدود 7 است، هنگام ورود به واژن، PH محیط را بالا می‌برد و زمینه را جهت ابتلا به عفونت فراهم می ‌کند.

  * همین مساله هنگام قاعدگی نیز صادق است زیرا PH خون خنثی و حتی کمی قلیایی است و به همین دلیل حین قاعدگی بوی شبیه ماهی بیشتر حس می ‌شود.

  استفاده از آنتی ‌بیوتیک سبب از بین رفتن باکتری ‌های خوب علاوه بر باکتری‌ های بد می ‌شود که خود احتمال بروز عفونت را بیشتر می‌ کند.

  شستشوی داخل واژن نه تنها سبب از بین رفتن باکتری‌ های بیماری ‌زا نمی‌ شود بلکه سبب انتقال این باکتری ‌ها به مناطق داخلی ‌تر واژن می‌ شود.

  استفاده از صابون‌ های ضد عفونی کننده نیز سبب از بین رفتن باکتری ‌های مفید می ‌شود.

  عدم استفاده از وان و جایگزین نمودن آن با دوش گرفتن می ‌تواند در این راستا به حفظ سلامت کمک کند.

  و در نهایت بانوان همواره باید دو نکته مهم را در راستای حفظ سلامت و بهداشت فردی خود به خاطر بسپارند:
  1- شوینده‌های دارای PH اسیدی نقش مهمی در حفظ PH اسیدی واژینال دارد.
  2- حضور اسید لاکتیک در شوینده‌ مناسب به دفاع علیه باکتری‌ های مضر کمک می‌ کند.

  نشانه‌ های عفونت واژن
  در معاینات بالینی، تشخیص 3 نشانه از 4 نشانه‌ زیر تاییدی بر ابتلا به عفونت است:
  1- تغییر ترشحات از حالت نرمال
  الف) ترشحات رقیق مانند شیر به رنگ سفید یا خاکستری با بوی زننده احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی واژن را نشان می ‌دهد.
  ب) ترشحات غلیظ و کف مانند زرد مایل به سبز با بوی بد احتمال ابتلا به تریکومونازیس را نشان می ‌دهد.
  ج) ترشحات سفت و سفید پنیری و بدون بو نشانه بروز عفونت قارچی است.
  2- مشاهده سلول‌ های گلوله ‌ای که در واقع سلول‌ های مخاطی احاطه شده توسط باکتری ‌ها پوشانده شده‌ هستند در زیر میکروسکوپ
  3- PH بالاتر 5/4 مایعات واژن
  4- ایجاد بوی ماهی با افزودن قليا
  پرستاری و مامایی
  ما اراده کرديم و پا در جاده ی مه آلود و زيبای جوانی نهاديم. ما رفتن را زندگی کردیم، انديشه هايمان را به زلف باد و باران سپرديم و وسعت بی پايان سکوت را فرياد زديم.
  ما مسافر جاده های فردا شدیم.
  قاصدک را به مهمانی خدا فرستاديم تا التماس ها را به او برساند و همچنان به پيش خواهيم رفت ما زندگی را هرگز نميبازيم.


  رمز پيروزی اراده است


 2. کاربر مقابل از Vita گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده است:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قرص های لاغری مفید است یا مضر ؟!
  توسط Vita در انجمن پزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 23-11-2010, 11:57 PM
 2. علائم عفونت ادراری
  توسط Vita در انجمن پزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17-11-2010, 06:45 PM
 3. عفونت كليه‌ها
  توسط Vita در انجمن پزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-11-2010, 10:58 AM
 4. ۴ توصیه مفید به اهل دلشوره !!!
  توسط somayemo2 در انجمن متفرقه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-10-2010, 09:44 PM
 5. شیر مادر عفونت کش است
  توسط MaF!a در انجمن بهداشت و سلامت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 30-09-2010, 11:53 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کنخ: یک جمع دوستانه از کاربران آشنا و پویا


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0