نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. Top | #1
  امتیازها: 120,210, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 99.8%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  محل سکونت
  شهر پارازیت ها
  نوشته ها
  3,704
  میانگین پست در روز
  1.96
  امتیازها
  120,210
  درجه
  1
  سپاس
  21,378
  از این کاربر 21,425 بار در 5,947 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  221

  ico پيزوالكتريك چيست ؟

  توليد الكتريسيته به كمك نيروي فشار را پيزو الكتريك مي گويند .


  ....

  توانایی تبدیل دوجانبه فشار مکانیکی و الکتریسیته را به یکدیگر "خاصیت پیزوالکتریک" می نامند.

  چرا در ساعت‌ها کوارتز به کار می‌رود؟

  کوارتز، که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده، شایع‌ترین ماده معدنی در کره زمین است.
  میلیاردها نفر هر روز از کوارتز استفاده می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبر دارند، زیرا بلورهای ریز کوارتزی که از آن استفاده می‌کنند، درون ساعت‌های مچی و دیواری پنهان شده است.
  اما این بلورهای سفید یا شفاف که در سراسر جهان یافت می‌شوند، چه ارتباطی با اندازه‌گیری زمان دارند؟
  برخی از مواد مانند برخی از سرامیک‌ها و بلورهای کوارتز، هنگامی که تحت فشار مکانیکی قرار گیرند، می‌توانند الکتریسیته تولید کنند. توانایی تبدیل دوجانبه فشار مکانیکی و الکتریسیته را به یکدیگر "خاصیت پیزوالکتریک" می نامند.
  بلورهای کوارتز که دارای این خاصیت هستند، با یک ولتاژ معین برق همیشه با بسامد یا فرکانس خاصی مرتعش می‌شوند. بنابراین این بلورها معیار دقیقی از بسامد یا فرکانس را حفظ می‌کنند، که به تنظیم حرکت ساعت کمک می‌کند و دقت آن را بسیار بالا می‌برد.

  کوارتز در رادیوها، ریزپردازشگرها (میکروپروسسورها)،و بسیاری از دستگاه‌های صنعتی دیگر نیز به کار می‌روند.

  منبع: Phalls.com
  این کریستال در میکروفون های کوارتز و گوشی های کوارتز هم به کار می رود.

 2. 7 کاربر مقابل از Momentum گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 3. Top | #2
  امتیازها: 120,210, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 99.8%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  محل سکونت
  شهر پارازیت ها
  نوشته ها
  3,704
  میانگین پست در روز
  1.96
  امتیازها
  120,210
  درجه
  1
  سپاس
  21,378
  از این کاربر 21,425 بار در 5,947 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  221

  پیش فرض

  پیزو الکتریک در واقع به دسته ای از مواد گفته می شود که در اثر حرکت مکانیکی از خود الکتریسیته تولید کرده و بلعکس در اثر تحریک الکتریکی از خود حرکت مکانیکی ایجاد می کنند. خاصیت پیزوالکتریسیته به گروهی از مواد تعلق دارد که در سال ۱۸۸۰ به وسیله پیروژاکوپ کوری در طی مطالعات آنها بر روی آثار فشار بر روی تولید بار الکتریکی در کریستال های کوارتز، کهربا و نمک راچل (Rochelle salt)، کشف شد. در سال ۱۸۸۱ واژه ی Piezoelectricity توسط w.Hankel برای اولین بار برای نامگذاری این اثرات پیشنهاد شد. البته اثر معکوس این خاصیت توسط Lipmann از قوانین ترمودینامیک استنباط شد. در سه دهه ی بعد، همکاری های فراوانی در انجمن های علمی اروپا در زمینه ی پیزو الکتریسیته انجام شد واژه ی میدان پیزو الکتریسیته بوسیله آنها استفاده شد. البته کارهای انجام شده بر روی رابطه ی میان الکترومکانیکی مختلط با کریستال های پیزوالکتریک در سال ۱۹۱۰ انجام شد و اطلاعات آن به صورت یک مرجع استاندارد است.
  به هرحال پیچیدگی علم مربوط به مواد پیزوالکتریک باعث شد که کاربردهای این مواد تا چند سال قبل رشد پیدا نکند. لانگوین ات آل در طی جنگ جهانی اول مبدل التراسونیک پیزو الکتریکی ساخت. موفقیت او باعث ایجاد موقعیت های استفاده از مواد پیزوالکتریک در کاربردهای زیر آبی شد. در سال ۱۹۳۵، Scherrer , Busch خاصیت پیزوالکتریک پتاسیم دی هیدروژن فسفات (KDP) را کشف کردند. خانواده ی پیزوالکتریک های پتاسیم دی هیدروژن فسفات اولین خانواده ی عمده از مواد پیزوالکتریک و فرو الکتریک بود که کشف شده بود. در طی جنگ جهانی دوم، تحقیقات در زمینه ی مواد پیزوالکتریک بوسیله ی آمریکا، شوروی سابق و ژاپن بسط داده شد. محدودیت های ساخت این مواد از تجاری شدن آنها جلوگیری می کرد اما این مسأله نیز پس از کشف باریم تیتانات و سرب زیرکونا تیتانات (PZT) در دهه های ۱۹۴۰، ۱۹۵۰ برطرف شد. این خانواده از مواد خاصیت دی الکتریک و پیزوالکتریک بسیار خوبی داشتند علاوه بر این خانواده قابلیت مناسب شدن و استفاده در کاربردهای خاص را بواسطه ی دپ کردن آنها با عناصر دیگر، دارند. تا این تاریخ، PZT یکی از مواد پیزوالکتریک پر کاربرد است. این نکته قابل توجه است که بیشترین سرامیک های پیزوالکتریک تجاری در دسترس (مانند باریم تیتانات و PZT) ساختاری شبیه به ساختار پرسکیت (Perovskite) با فرمول CaTiO3 دارند.به دلیل انحصار تگنولوژی کریستال هایی که در صنعت ساخت هد استفاده میشود بسیار پیچیده بوده و تنها چند کشور قادر به ساخت این محصولات می باشند که از بزرگترین تولید کنندگان ژاپن و آمریکا و انگلستان می یاشند.


  منبع

 4. 6 کاربر مقابل از Momentum گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 5. Top | #3
  امتیازها: 120,210, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 99.8%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  محل سکونت
  شهر پارازیت ها
  نوشته ها
  3,704
  میانگین پست در روز
  1.96
  امتیازها
  120,210
  درجه
  1
  سپاس
  21,378
  از این کاربر 21,425 بار در 5,947 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  221

  پیش فرض تولید برق به روش پیزوالکتریک

  مقدمه

  اثر پیزو الکتریک ، قابلیت بعضی مواد است برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی. تولید اختلاف پتانسیل الکتریکی در برخی بلورهای نارسانا مثل کوارتز تحت کشش یا فشار. علامت پتانسیلهای دو وجه بلور در دو حالت فشردگی یا کشیدگی معکوس هم ارزند و هر چه میزان فشار کشش بیشتر باشد، اختلاف پتانسیل تولید شده بیشتر است. اثر معکوس پیزو الکتریک نیز در این معنی تغییر شکل آنها بر اثر اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو وجه روبروی آنهاست. اگر دو وجه روبرویی در یک هر یک از این بلورها را به اختلاف پتانسیل متناوب الکترکی وصل کنیم، تغییر شکل متناوبی در آن رخ می‌دهد و به ارتعاش در می‌آید.
  سیر تحولی و رشد

  اثر پیزوالکترکی چنانچه گفته شد توانایی برخی مواد می‌باشد که برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی مکانیکی است، این اثر را برادران کوری ، پی‌یر و ژاک کوری ، در دهه 1880 کشف کردند. موادی که این پدیده را از خود بروز می‌دهند مواد پیزو الکترکی نامیده می‌شوند. اثر پیزوالکترکی در انواع بسیاری از مواد از جمله تک بلورها ، سرامیکها ، بسپارها و مواد مرکب دیده می‌شوند. فعالیت پیزوالکتریکی در اکسیدهای نسوز بس بلور در تیتانیوم باریوم (BT) کشف شد و در دهه 1950 اثرهای پیزوالکتریکی درمحلول جامد تیتانات زیرکونات سرب (PbT) کشف شد.
  اثر مستقیم و معکوس پیزو الکتریک

  وقتی ماده‌ای پیزو الکترکی تحت تأثیر مکانیکی (به صورت انبساط یا انقباض) قرار می‌گیرد، مقداری بار الکتریکی در سطح آن ظاهر می‌شود. این بار به تولید میدان الکتریکی و پتانسیل متناظر با آن می‌انجامد. برعکس ، در پی اعمال میدانی الکتریکی ، با مقادیر گرانش مکانیکی روبرو می‌شویم. اثر اول به اثر سیستم و اثر دوم به اثر معکوس موسوم است. جهت گیری (قطعیت) و مقادیر بار و پتانسیل ایجاد شده اثر مستقیم ، به جهت و بزرگی نیروی اعمال شده نیست به بعضی جهتهای بلور شناختی ماده بستگی دارد.

  وقتی نیروی مکانیکی ناپدید می‌شود، بار تولید شده نیز از بین می‌رود و وقتی جهت کرنش وارونه شود قطبیت نیز وارونه می‌شود. بدین ترتیب در پاسخ به کرنش نوسان کننده با ولتاژی نوسانی روبرو می‌شویم که جهت و اندازه کرنشی ایجاد شده از طریق اثر معکوس نیز بستگی به جهت و اندازه میدان الکترکی اعمال شده دارد. شدت اثرهای مستقیم و معکوس در هر ماده‌ای با ثابت پیزوالکتریکی آن d مشخص می‌شود. نسخه دیگر شدت این اثر برای هر ماده ، ثابت جفت شدگی الکترومکانیکی k است. مربع این ثابت برابر است با کسری از انرژی مکانیکی که می‌تواند به انرژی الکتریکی تبدیل شود، یا نسبت انرژِی الکتریکی به انرژی مکانیکی.
  کاربرد اثر مستقیم پیزو الکتریک

  اثر مستقیم در وسایل راه اندازی و اثر غیر مستقیم در دریاچه‌ها مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. به عنوان مثال ، از مواد پیزو الکتریک برای تولید و آشکارسازی امواج صوتی در هوا (در بلندگوها ، میکروفونها) یا در آب استفاده می‌شود. در سونارها ، ماهی یابها و عمق یابها از تأخیر زمانی بین تولید تپ صوتی در دریافت علامت باز تابیده آنرا برای اندازه گیری فاصله تا جسم ورود استفاده می‌کنند. این روش همچنین با استفاده از امواج فراصوتی با بسامدهای زیاد (بیشتر از 20KHz) در تصویرگیری پزشکی و بررسی غیر تخریبی مواد در تشخیص شکستگیهای و نقصهای داخلی نیز بکار می‌رود.
  کاربرد امواج فراصوتی در مواد پیزو الکتریک

  به علت تضعیف اندک امواج فراصوتی در بیشتر مواد جامدات و مایعات ، می‌توان از این امواج برای کاوش در اعماق بسیاری از مواد استفاده کرد. از امواج فراصوتی برابر تمییز کردن و صیقل دادن نیز بهره گیری می‌شود. از تشدید بلورهای پیزو الکتریک در حال ارتعاش ، برای کنترل دقیق بسامد در رادیوها و ساعتها هم استفاده می‌شود. امواج فراصوتی سطحی در مواد پیزوالکتریک را در پردازنده‌های سیگنال قیاسی ، مانند صافیهای نوار گذار و صافیهای تراکم تپ ، بکار می‌گیرند. مواد پیزو الکتریک ، همچنین در شتاب سنجها و وسایل استقرار دقیق مولدهای شب در فندکهای اجاق گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  ارتباط اثر پیزو الکتریک با ساختار مولکولی مواد

  اثر پیزو الکتریک با ساختار مواد ارتباط دارد. وقتی مرکز بارهای مثبت ماده اندکی از مرکز بارهای منفی فاصله بگیرد، یک دو قطبی حاصل می‌شود، این پدیده در موادی رخ می‌دهد که ساختار بلوری آنها نامتقارن است. در بعضی مواد با گشتاور دو قطبی دائمی روبرو می‌شویم که نتیجه‌ای از عدم تقارن ذاتی در ساختار بلوری است. ولی در مواد دیگر برای ایجاد گشتاور دو قطبی باید کرنشی مکانیکی پدید آورد. از سی و دو بلور ، بیست و یک عدد از آنها فاقد مرکز تقارنند. بیست عدد از آنها خاصیت پیزو الکتریسیته از خود بروز می‌دهند. ده تای دیگر برای نشان دادن گشتاور دو قطبی نیاز به کرنش مکانیکی دارند. وقتی فاصله بین بارهای مثبت و منفی بر اثر کرنش مکانیکی نغییر کند میدان الکتریکی ناشی از دو قطبی تغییر می‌کند و بار روی الکترود تغییر می‌کند. این فاصله را همچنین می‌توان با اعمال میدان الکتریکی تغییر داد که به پیدایش کرنشی مکانیکی منجر می‌شود.
  وابستگی مواد پیزوالکتریک به دما

  موادی که گشتاور دو قطبی دائمی دارند اثرات پیزو الکتریک (پیدایش بارا لکتریکی بر اثر گرمایش یکنواخت) و فرو الکتریک (تغییر جهت دو قطبی بر اثر میدان الکتریکی) نیز از خود بروز می‌دهند. چون گشتاور دو قطبی دائمی ممکن است حداقل دو جهت داشته باشد واکنشهای داخلی با ترکیب این جهت گیری متفاوت ممکن است به حداقل برسد. معمولا حوزه‌هایی (ناحیه‌هایی که در آنها تمام دو قطبیها در جهت خاصی سمتگیری می‌کنند) با جهت گیریهای دو قطبی متفاوت تشکیل خواهند شد. موادی که گشتاور دو قطبی دائمی دارند معمولا در دماهایی به ساختار تقارنی بالاتر که فاقد گشتاور دو قطبی دائمی است گذر می‌کنند. این دما را نقطه کوری می‌نامند، وقتی دما به طرف نقطه کوری افزایش می‌یابد، به شدت اثر پیزو الکتریک می‌یابد.
  وجود اثر پیزو الکتریک در تک بلور

  اثر پیزو الکتریک در انواع بسیاری از مواد ، از جمله تک بلورها ، سرامیکها ، بسپارها و مواد مرکب دیده می‌شود. کوارتز یکی از متداولترین مواد پیزو الکتریک تک بلور است و پایداری دمایی بسیار خوبی دارد. ثابت پیزو الکتریک آن d = 2.3X10-12 و ثابت جفت شدگی آن k = 0 , 1 است. سال 1958 ، شاهد ظهور فرآیندی صنعتی برای ساختن بلورهای کوارتز بود. در موادی که تک بلور هستند، گشتاورهای دو قطبی که به جهتهای بلوری وابسته‌اند جهات مشخصی دارند.

  در مواد بس ‌دانه‌ای (یا بیس بلور) ، محورهای بلور شناختی دانه‌های متفاوت بطور گسترده‌ای جهت دیگری شده است و دو قطبیها اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند، مگر اینکه با اعمال میدانی الکتریکی برای همسو کردن دو قطبیها قطبیتی در ماده ایجاد شده باشد. عمل ایجاد قطبیت را همچنین می‌توان با اعمال میدان الکتریکی در دمایی بالاتر از نقطه کوری و سرد کردن مجدد و رساندن آن به نقطه کوری تا در جهت خاصی همسو شوند.

  منبعaneshnameh.roshd.ir
  ویرایش توسط Momentum : 02-10-2011 در ساعت 11:27 PM

 6. 7 کاربر مقابل از Momentum گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 7. Top | #4
  امتیازها: 120,210, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 99.8%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  محل سکونت
  شهر پارازیت ها
  نوشته ها
  3,704
  میانگین پست در روز
  1.96
  امتیازها
  120,210
  درجه
  1
  سپاس
  21,378
  از این کاربر 21,425 بار در 5,947 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  221

  پیش فرض

  ببینید این مطالب مفید هستن؟

  کوارتز، که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده، شایع ترین ماده معدنی در کره زمین است. میلیاردها نفر هر روز از کوارتز استفاده می کنند، اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبر دارند، زیرا بلورهای ریز کوارتزی که از آن استفاده می کنند، درون ساعت های مچی و دیواری پنهان شده است.اما این بلورهای سفید یا شفاف که در سراسر جهان یافت می شوند، چه ارتباطی با اندازه گیری زمان دارند؟
  برخی از مواد مانند برخی از سرامیک ها و بلورهای کوارتز، هنگامی که تحت فشار مکانیکی قرار گیرند، می توانند الکتریسیته تولید کنند. توانایی تبدیل دوجانبه فشار مکانیکی و الکتریسیته را به یکدیگر "خاصیت پیزوالکتریک" می نامند.
  بلورهای کوارتز که دارای این خاصیت هستند، با یک ولتاژ معین برق همیشه با بسامد یا فرکانس خاصی مرتعش می شوند. بنابراین این بلورها معیار دقیقی از بسامد یا فرکانس را حفظ می کنند، که به تنظیم حرکت ساعت کمک می کند و دقت آن را بسیار بالا می برد.
  کوارتز در رادیوها، ریزپردازشگرها (میکروپروسسورها)،و بسیاری از دستگاه های صنعتی دیگر نیز به کار می روند.
  منبع

 8. 7 کاربر مقابل از Momentum گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 9. Top | #5
  امتیازها: 120,210, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 99.8%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger First Class

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر بازنشسته
  محل سکونت
  شهر پارازیت ها
  نوشته ها
  3,704
  میانگین پست در روز
  1.96
  امتیازها
  120,210
  درجه
  1
  سپاس
  21,378
  از این کاربر 21,425 بار در 5,947 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  221

  پیش فرض


  The American Time Guide to Quartz Watches
  Reprinted from American Time
  By Norma Buchanan

  Quartz is king in the realm of timekeeping technology. About 95% of the watches produced today have quartz movements. What is a quartz movement, anyway, and how come quartz watches are so popular? Read on.

  1. What is quartz?


  Quartz is a crystalline mineral, silicon dioxide, that is found in abundance in the earth's crust and is the principal component of sand. The quartz used in watches is synthetic, or man-made. Watch manufacturers use synthetic quartz crystals rather than natural ones because they have more consistent properties.

  2. What is a quartz watch?

  A quartz watch is one that measures time by means of a paper-thin piece of synthetic quartz. The quartz vibrates very quickly in response to an electric charge; it is these vibrations that enable the watch to keep time. Quartz watches have either an analog dial, with rotating hands, or a digital display, which shows the time with numbers. Most analog watches have quartz movements. All digital ones do.

  3. Where does the electricity come from?

  In most quartz watches, it comes from a battery.

  Some quartz watches, however, get their electricity from a mini electrical generator incorporated into the watch movement. The generator is powered by the movement of the wearer's wrist, which causes a rotor to spin rapidly. These watches are sold by the Japanese company Seiko under the name "Kinetic" and by the Swiss manufacturer SMH under a variety of names including "Autoquartz" and "Omegamatic." Japan's Citizen Watch Co. supplies its own version of these watches- called Mecaquartz- through its private-label division.

  Still other quartz watches get their electricity from light. The light is transformed into electrical power by a solar cell underneath the watch dial and stored in a capacitor. Citizen sells light-powered watches under the "Eco-Drive" label, while Seiko's Pulsar brand markets theirs under the name "Pulsar Solar."

  4. How does a quartz watch work?

  The tiny piece of quartz serves as the watch's "oscillator." All timepieces have an oscillator of some sort- an object which, through its continuous, unvarying motions, "tells" a watch or clock how much time has passed. The oscillator in a grandfather clock, for instance, is a pendulum.

  Quartz is an ideal material to use as an oscillator. First of all, it loses very little energy as it vibrates, so the vibrations are extremely steady. Secondly, it exhibits what scientists call the "piezoelectric effect," meaning that it vibrates in response to an electric charge and, conversely, generates voltage when it vibrates. This quality is central to the way a quartz watch operates. Here's how it works:

  I. The quartz oscillator receives an electrical charge from an integrated circuit, which gets its power from the watch battery (or, in the case of a battery-less watch, the poser storage cell). The electricity makes the quartz vibrate, or oscillate, at the rate or 32,768 times per second. (Quartz crystals can be cut to vibrate at a huge range of frequencies. the bigger the piece, the slower it vibrates.)

  II. As the quartz oscillates, it sends electrical pulses- at the same rate of 32,768 per second- back to the integrated circuit. A device called a "trimmer" regulates the quartz oscillations.

  III. The IC "divides the electrical pulses repeatedly until they have been reduced to a single pulse each second. The circuit is, in effect, counting the pulses and returning to zero each time the count hits 32,768.

  IV. If the watch is an analog model, the one-second impulses are transmitted to a stepping motor, which transforms them into mechanical pulses that drive a chain of gears and, ultimately, the watch hands. If it's a digital watch, the integrated circuit continues counting pulses as they add up to minutes, hours, and if the watch has a calendar display, days. In a digital watch the IC also provides the power to the display and contains the watch's setting functions. Because a digital watch has no gears or other moving parts, its construction is called "solid state."

  5. How is a quartz watch different from a mechanical watch?


  A quartz analog
  watch movement
  It's different in two ways. First, a mechanical watch has a different type of oscillator than a quartz watch. The oscillator in a mechanical watch is a tiny wheel moving back and forth very quickly, called a "balance wheel." Second, a mechanical watch has a different power source than a quartz watch. A mechanical watch gets its power from the gradual unwinding of a spring, called a "mainspring." The wearer winds the spring using the crown on the side of the watch. A quartz watch, as we've seen, is powered by electricity.

  6. Do quartz watches offer advantages over mechanical ones?

  Yes, quartz technology offers several advantages. First, quartz watches are much more accurate than mechanical ones. That's because the oscillator of a quartz watch, the little piece of quartz, is a much steadier oscillator than the balance wheel of a mechanical watch. It's a basic rule of timekeeping that the steadier an oscillator, the more accurate the timepiece. Decent-quality quartz watches generally gain or lose no more than a minute or two a year. Because they're so accurate, quartz watches can time extremely short periods of time. Some have subdials or digital displays that record 10th of a second.

  Another advantage of a quartz watch is that, unlike a mechanical watch, which has a mainspring, a quartz watch needs no winding.

  A third benefit of quartz is that quartz movements can be made thinner than mechanical ones. Some quartz movements are thinner that 1 millimeter. Slimmer movements enable companies to produce sleek, streamlined watches.

  Fourth, quartz watches don't need as much maintenance as mechanical ones. The latter require regular cleaning and oiling, which can be a time consuming and expensive process. With a quartz watch, an inexpensive, while-you-wait battery change is all you need.

  Fifth, the electronic circuitry in quartz watches enables them to perform amazing feats that would be impossible with a mechanical watch. Some multifunction quartz watches can store information such as telephone numbers or the different times a runner takes to run the laps in a race. Some can also do arithmetic.

  7. If quartz is so great, why do companies still make mechanical watches?

  They make them because many consumers value the craftsmanship required to create a mechanical movement and are willing to pay a great deal of money for it. And because the vast majority of watches made today are quartz models, many people believe that wearing a fine mechanical watch sets them apart from the crowd. The mechanical watch has become a status symbol.

  8. Are all quartz watches equally accurate?

  No. Some quartz watches are better than others- their gear trains operate more smoothly, for example, or they are more resistant to shock. Factors like these affect the watches' accuracy.

  9. How can I tell if a watch is quartz or mechanical?

  There are a few rules and clues to remember. First, as noted above, all digital watches are quartz watches, and so are nearly all women's watches (see question 13).


  A quartz oscillator
  With men's analog watches there are various ways to tell quartz from mechanical. Many mechanical watches that have automatic, or self-winding" movements, are labeled "automatic" on the face. (Quartz watches are only seldom labeled as such.) Many mechanical watches also have see-through dials or case fronts to show off their movements. Quartz watches almost never do.

  If the watch has a seconds hand, you can tell quartz from mechanical by watching the hand for a moment. The seconds hand of a quartz watch moves in a jerking motion, jumping forward in one-second intervals. The seconds hand of a mechanical watch moves in a smooth arc.

  10. When were quartz watches invented?

  The first quartz watch movements were made in the late 1960's by a consortium of Swiss watch companies. After completing their prototypes, however, these companies decided not to pursue quartz technology any further. They realized that to switch from making mechanical watches to making quartz ones would require a complete revamping of their factories and throw thousands of watchmakers out of work.

  One Japanese firm saw things differently, In 1969, Seiko became the first company to offer a quartz watch to consumers. It was an analog model, the Astron 35SQ.

  Long before there were quartz watches there were quartz clocks. The first was introduced in 1927. It wasn't until the integrated circuit was invented that quartz movements could be made small enough to fit into a watch case. (The Seiko Astron didn't actually incorporate an integrated circuit, but a type of hybrid circuit. Soon afterward, though, the IC became standard in quartz watches.)

  11. Who makes quartz watches now?

  Nearly all watch companies in the world make quartz watches. Most quartz movements are made by one of three companies: the Japanese firms Seiko and Citizen- Citizen is the worlds biggest producer of quartz watches and movements- or the Swiss movements-maker ETA.

  12. Are quartz movements the most accurate timekeepers there are?

  No. One type of timekeeper, the atomic clock, is more accurate than a quartz timekeeper. Atomic clocks use as their time base the absorption or emission of electromagnetic radiation by atoms or molecules. The rate of this absorption or emission is extremely steady- even steadier than the oscillations of a quartz crystal.

  It's interesting to note that quartz crystals play an essential role in atomic timekeeping- even though they don't provide its time base. The frequency of atomic oscillations is too high for them to be used to control a clock directly. Instead, the oscillations of a quartz crystal are multiplied and "compared" with the atomic oscillator. The quartz oscillations are adjusted periodically to keep them accurate, and it is these oscillations that actually drive the clock.

  13. Why are nearly all women's watches quartz-powered?

  Watch companies have found that women are less interested in the mechanics of a watch than in its styling. Since quartz movements are less expensive, more accurate and don't need winding, women tend to prefer them. That's why Patek Philippe, for example, uses quartz movements in nearly all of its women's watches but mechanical ones in most of its men's watches.

  Furthermore, companies have found that women who want the cachet of a mechanical watch prefer men's models because they're larger and often easier to identify by brand than women's watches. The Swiss company Breitling, for example, sells many men's watches to fashionable, status-conscious women.

  source

 10. 7 کاربر مقابل از Momentum گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آسم چيست ؟
  توسط Vita در انجمن بيماريهای دستگاه تنفس
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 20-07-2011, 11:25 AM
 2. تب خال چيست ؟
  توسط Vita در انجمن بيماريهای پوست و مو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11-02-2011, 04:20 PM
 3. ترك پا چيست؟
  توسط Vita در انجمن بيماريهای پوست و مو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11-02-2011, 03:57 PM
 4. Etf چيست؟
  توسط Momentum در انجمن الکترونیک
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 14-01-2011, 07:14 PM
 5. Asp.net چيست؟
  توسط Matin.Gamer در انجمن برنامه نویسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14-01-2011, 02:03 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کنخ: یک جمع دوستانه از کاربران آشنا و پویا


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0